Naudinga žinoti

Nuo tų laikų, kai Tomas Edisonas išrado pirmąją elektros lemputę praėjo dešimtys metų. Daugybė inžinierių, architektų ir dizainerių kiekvieną dieną dirba ieškodami naujų apšvietimo sprendimų, energiją taupančių šviesos šaltinių, originalių šviestuvų formų. Kaip nepasiklysti šiuolaikinės rinkos įvairovėje ir pasirinkti reikiamą apšvietimo įrangą? Koks šviestuvo modelis tinka svetainėje, miegamajame, vaiko kambaryje arba virtuvėje?

10 apšvietimo principų – tai atsakymas į šiuos klausimus:

 

  1. Šviestuvų išdėstymą ir apšvietimo sprendimus reikia apgalvoti prieš įrengiant būstą. Geriausia tai daryti dar planavimo stadijoje, kai pasirenkama patalpų paskirtis, apsprendžiama stilistika, yra galimybė tinkamai išvedžioti bei paslėpti laidus, numatyti elektros jungiklių ir lizdų vietas.

 

  1. Vienoje patalpoje naudoti skirtingų modelių šviestuvus ir apšvietimo tipus, tokiu būdu formuojant apšvietimo scenas. Apšvietimo scenų galimybės: šviestuvų grupių valdymas, apšvietimo intensyvumo reguliavimas ir pritaikymas specifinei veiklai, norimos atmosferos kūrimas: nuo intymios iki šventinės.

 

  1. Apšvietimo tipai: bendras, akcentinis, paslėptas ir dekoratyvus. Savo ruožtu bendrą apšvietimą būtų galima suskirstyti į tiesioginį (pagrindinis šviesos srautas yra nukreiptas žemyn), atspindėtą (pagrindinis šviesos srautas yra nukreiptas į lubas ir atsispindi nuo jų), išsklaidytą (šviesos srautas tolygiai pasiskirsto visomis kryptimis).

 

  1. Šviestuvų modeliai: įleidžiamas į lubas, sieną arba grindinį, lubinis/paviršinis, pakabinamas, sieninis, stalo, toršeras. Norėdami sukurti interjero vientisumą, turėtumėte rinktis to paties gamintojo ir, geriausia, vienos kolekcijos šviestuvų modelius. O jeigu norite, kad šviestuvas taptų pagrindiniu kambario akcentu, turėtumėte žaisti kontrastais. Pvz., pasirinkti netradicinę formą, tekstūrą, spalvas.

 

  1. Šviestuvus būtų galima suskirstyti dar į dvi grupes: stacionarius ir mobilius. Geriausias mobilaus apšvietimo pavyzdys – šviestuvų sistemos, montuojamos prie lubų / sienų. Keli šviesos šaltiniai tvirtinami ant trosų arba bėgelių (track), atsiradus poreikiui, jų vietą ir šviesos sklaidos kampą galima reguliuoti. Taip, be didelių išlaidų bei imlių darbų, jūs galėsite keisti ir tobulinti kambario interjerą.

 

  1. Šviesos šaltiniai (lempos) skleidžia skirtingos spalvos šviesą, kitaip vadinama šviesos spektru. Ar kada nors lyginote kaitrinės, halogenų ir kompaktinės lempos šviesos kokybę? Vienu atveju mes gauname šiltą, gelsvą apšvietimą, kitu – neutralų, baltą arba šaltą, net melsvą. Nuo lempos šviesos spektro priklauso mūsų aplinkos suvokimas ir net savijauta. Žaidžiant šviesos spektrais, vizualiai galima padidinti arba sumažinti erdvę, išryškinti interjero detales, sukurti šiltą ir jaukią aplinką arba griežtą darbo atmosferą.

 

  1. Formuojant erdvę, svarbu numatyti apšvietimo sprendimus, kurie paslėptų patalpos trūkumus bei atskleistų jos privalumus. Visiems žinomas faktas – šviesūs paviršiai puikiai atspindi šviesą, o tamsūs – sugeria. Todėl mažuose kambariuose lubų ir sienų apdailai siūlau rinktis šviesą atspindinčias medžiagas. Gausiai apšvietus tokią erdvę, ją praplėsime. Jeigu siauroje patalpoje sumontuosime kelis pakabinamus šviestuvus, tai dar labiau susiaurinsime erdvę. Šiuo atveju tinkamas sprendimas būtų eilė sieninių šviestuvų. Ką gi daryti, kai norime paaukštinti lubas? Tiesiog pasinaudokite atspindėtos šviesos privalumais. Sumažinti patalpos aukštį padės tiesioginio srauto šviestuvas, t.y. pagrindinė šviesa nukreipta žemyn, lubos lieka šešėlyje. Norėdami išryškinti kambario geometriją, įrenkite paslėptą apšvietimą.

 

  1. Blizgūs ar matiniai paviršiai? Patalpoje šviesa atsispindi nuo visko: grindų, sienų, lubų, baldų… Todėl, renkantis apdailos medžiagas, būtina atsižvelgti į atspindžių ir blyksnių žaismą. Veidrodiniai paviršiai atrodo prabangiai, tačiau toks sprendimas poilsio kambaryje, miegamajame gali būti per ryškus ir varginti.

 

  1. Būsto plane visos patalpos suskirstomos pagal paskirtis. Kokios yra apšvietimo taisyklės kiekvienai iš jų?
  • Koridorius turi būti ryškiai apšviestas, ypatingas dėmėsis skiriamas veidrodžio zonai;
  • Svetainėje patartina sukurti kelias apšvietimo scenas, išskirti poilsio ir bendravimo zonas, išryškinti interjero detales;
  • Valgomajame pagrindiniu akcentu yra valgomasis stalas, todėl jis turi būti gerai apšviestas, kiti apšvietimo sprendimai tik papildymas;
  • Virtuvėje ryškiausiai turi būti apšviesta maisto ruošimo zona, vienas iš sprendimų – paslėptas apšvietimas po pakabinamomis virtuvės spintelėmis;
  • Darbo kambario pagrindinė apšvietimo taisyklė – vengti kontrastų, todėl rekomenduojama įrengti bendrą apšvietimą ir jį papildyti stalo šviestuvu;
  • Vaikų kambaryje reikėtų numatyti kelis apšvietimo tipus, priklausomai nuo vaiko veiklos, pvz., žaidimų, darbo, miegamojo zonos apšvietimas;
  • Miegamajame geriausia naudoti bendrą atspindėtą arba išsklaidytą šviesą, kuri atpalaiduoja, papildomai galima įrengti stalo arba sieninius šviestuvus prie lovos;
  • Vonios šviestuvai pasižymi atitinkama apsaugos nuo drėgmės patekimo klase (IP), rekomenduojamas mažiausias IP44, veidrodžiui apšviesti geriausia numatyti atskirą pašvietimą.

 

  1. Apšvietimas – svarbi interjero dalis… tačiau nereikia pamiršti ir lauko: įvažiavimo į kiemą zona, įėjimas, laiptai, takai – taip pat reikalauja atitinkamo dėmesio. Kam patiktų patamsėje ieškoti durų spynos ar užkliūti už slenksčio? Be to, teritorijos apšvietimas sumažina įsibrovimo į jūsų valdas riziką. Įrengiant lauko apšvietimą, vadovaujamasi panašia darbų eiga, kaip ir vidaus: numatoma apšvietimo koncepcija, tiesiama elektros instaliacija, parenkami ir montuojami šviestuvai. Kad lauko apšvietimas netaptų „prabanga“, reikia atsižvelgti į šviesos šaltinių efektyvumą ir ekonomiškumą. Pagrindiniai lauko šviestuvų rodikliai – atsparumas atmosferos (IP) ir mechaniniams (IK) poveikiams. Kuo didesni šie koeficientai, tuo geriau šviestuvas apsaugotas nuo drėgmės ir dulkių patekimo bei pasižymi patvarumu.

Tinkamai pritaikius apšvietimo principus, bet kurį interjerą ar eksterjerą paversite užbaigtu bei nepakartojamu! Šviesos dizainas padeda kurti mazus stebuklus… :)

O mano palinkėjimas Jums: „Nebijokite taikyti šiuolaikinių apšvietimo sprendimų savo namuose, stenkitės kurti nuotaikingą interjerą. Juk visus mus džiugina saulė, tad, kodėl neapgyvendinus jos savo namuose!“

Su meile Klientui,

Tatjana

APŠVIETIMO SPRENDIMAI.

 

PRIEŠKAMBARIS.

Įžengus į namus, pirmas dalykas, kurį mes matome, tai koridoriaus arba prieškambario interjeras. Malonu, kai mus „pasitinka“ jauki aplinka ir šiltas apšvietimas. Deja, ne visuose namuose įvertinama įėjimo zonos svarba. Dažnai praktiškumas prieštarauja grožiui. Kaip šito išvengti?

Vienas iš būdų – taikyti įvairius apšvietimo tipus: bendrą, akcentinį ir dekoratyvų. Tokiu būdu, kelių mygtukų paspaudimu galėsite sukurti nepakartojamą patalpos nuotaiką:

– intensyvus bendras apšvietimas,

– funkcinis veidrodžio ir drabužių spintos apšvietimas,

– dekoratyvus baldų ir nišų apšvietimas.

Dar kartą noriu priminti veidrodžio apšvietimo taisyklę – šviesa turi sklisti ne į veidrodį, o į žmogų ir veidrodžio zona turi būti „laisva“ nuo šešėlių.

Taip pat nepamirškite apie naudojamas apdailos medžiagas ir baldų tekstūrą. Blizgūs šviesūs paviršiai puikiai atspindi šviesą. Patalpa atrodys erdvesnė, ryškesnė bei gyvesnė. O matiniai tamsūs – šviesą sugeria. Tam, kad patalpa nebūtų niūri, reikėtų montuoti daugiau šviestuvų arba naudoti galingesnius šviesos šaltinius. Prieškambaris atrodys prabangiai ir jaukiai tada, kai bus užtikrintas apšvietimo komforto lygis.

Jeigu Jūs nesate patenkinti prieškambario planavimu, pvz., patalpa yra maža ir aukšta arba ilga ir siaura. Pasinaudokite apšvietimo gudrybėmis, taikykite skirtingus šviesos šaltinius, suformuokite originalią pakabinamų lubų konstrukciją. Nebijokite eksperimentuoti, tegul prieškambaris tampa universalia patalpa. Jeigu esate menų žinovas, galite įrengti paveikslų galeriją:

Pasitikite savo svečius stilingai!

SVETAINĖ.

Svetainė – tai universali patalpa. Joks kitas kambarys neapima tiek funkcijų: laisvalaikio leidimas su šeima ir draugais, poilsis, knygų skaitymas, žaidimai, televizoriaus žiūrėjimas ir t.t. Be to, svetainė yra Jūsų namų veidas. O jos interjeras atspindi Jūsų, kaip savininko, asmenybę ir bruožus.

Pagrindiniai svetainės apšvietimo principai: sukurti kelias apšvietimo scenas, išskirti poilsio ir bendravimo zonas bei išryškinti interjero detales. Šiuo atveju šviesa atskleidžia patalpos statusą, funkcionalumą ir emocionalumą.

Schemoje Jūs matysite, kaip galima suderinti įvairius šviesos šaltinius, jų valdymą ir papildomai panaudoti baldų pašvietimą.

VIRTUVĖ.

Šiuolaikinė virtuvė – tai ne tik patalpa, kurioje gaminame maistą. Dažnai ji tampa mūsų namų „siela“, t.y. erdve, kurioje praleidžiama daug laiko, bendraujama su artimaisiais, vakarojama.

Galima išskirti dvi pagrindines virtuvės apšvietimo taisykles: intensyvus darbo paviršiau apšvietimas + dekoratyvus valgomojo zonos apšvietimas. Didesnį komfortą suteiks baldų pašvietimas: paslėpta šviesa po spintelėmis ir spintelėse, lentynose, stalčiuose ir pan.

Kadangi darbo zona turi būti ryškiausiai apšviesta, čia siūlau naudoti tiesioginę liuminescencinę arba akcentinę halogenų šviesą. Liuminescencinės lempos skleidžia išskaidytą neutralią šviesą, o halogenų – koncentruotą šiltą. Renkantis šviesos šaltinio ir apšvietimo tipą, reikia atsižvelgti į medžiagas, iš kurių pagaminti virtuvės baldai. Tamsūs matiniai paviršiai sugeria šviesą, o šviesūs blizgūs – ją atspindi.

Dekoratyvus virtuvės apšvietimas taip pat turi būti funkcionalus. Svarbu atsižvelgti į ypatingą virtuvės aplinką (garai, riebalai ir pan.), todėl šviestuvai turi būti lengvai valomi. Šiuo atveju tinka metalas, stiklas ir plastikas. Patariu vengti medžiaginių gaubtų.

Virtuvės apšvietimas turi atitikti aukštus reikalavimus, sujungti darbo ir gyvenamąją zonas. Todėl linkiu atrasti savo pusiausvyrą tarp grožio ir funkcionalumo!

 

MIEGAMASIS.

Miegamasis – tai mūsų namų oazė, patalpa, kurioje ilsimės, atsipalaiduojame po sunkios darbo dienos ir kaupiame jėgas ateinančiai.

Galima išskirti tris pagrindines miegamojo funkcijas: miegas, pasyvus poilsis (skaitymas arba televizoriaus žiūrėjimas) ir bendravimas su artimaisiais. Visais šiais atvejais apšvietimui tenka sunki užduotis – užtikrinti aukštą komforto lygį. Siekiant teigiamo rezultato, siūlau formuoti kelias apšvietimo scenas:

– bendra išsklaidyta šviesa (t.y. pagrindinis kambario šviestuvas arba šviestuvų grupė),

– paslėptas apšvietimas (t.y. prislopinta, intymi šviesa pakabinamose lubose, nišose, balduose),

– koncentruota šviesa skaitymui (t.y. sieniniai arba stalo šviestuvai prie lovos).

Taip pat nepamirškite parinkti tinkamą šviesos šaltinį. Žmogų geriausiai nuramina ir atpalaiduoja šiltos spalvos, šilta šviesa. Todėl miegamajame tiks halogenų arba šilto spektro (2700°K) liuminescencinės lempos bei LED šviesos šaltiniai.

Miegamajame yra viena svarbi zona, apie kurią dažnai pamirštama. Tai persirengimo arba spintos / drabužinės zona. Panaudojus šiuolaikines apšvietimo technologijas, galima nesunkiai apšviesti daiktus, esančius spintoje. Tokiu būdu, nejungiant bendro apšvietimo, Jus galėsite pasirinkti norimus drabužius ir nepažadinsite dar miegančių namiškių. Jeigu persirengimo zonoje yra veidrodis, jam reikėtų numatyti atskirą apšvietimą. Pagrindinė veidrodžių apšvietimo taisyklė – šviesa turi sklisti ne į veidrodį (paveikslų principu), o į žmogų. Geriausiai tiks apšvietimas nuo lubų arba išsklaidytos šviesos sieninis šviestuvas.

Kviečiu panagrinėti miegamojo apšvietimo sprendimų schemą ir peržiūrėti trumpą filmą „Miegamojo apšvietimo vadovas“ (Bedroom Lighting Guide):

Čia Jus rasite daug vaizdinės medžiagos, išgirsite patarimus bei galėsite pasisemti naujų idėjų.

VONIOS KAMBARYS.

Prausimosi ir pasiruošimo kambarys? Tai buvo vakar! Šiuolaikinė vonia – tai jaukus sveikatingumo ir poilsio kampelis: sūkurinės vonios, dušo masažuokliai, garo procedūros ir daugybė kitų malonumų. Nepamirškime svarbiausio, vonios kambaryje Jūs pradedate ir užbaigiate kiekvieną dieną. Ankstų rytą, kai keliatės į darbą, Jus turėtų žadinti pakankamai ryški šviesa, o vakare – atpalaiduoti prislopintas apšvietimas. Kaip tai užtikrinti? Tiesiog vadovaukite trimis principais:

– bendras apšvietimas su šviesos intensyvumo reguliatoriumi;

– papildomas veidrodžio zonos apšvietimas;

– prislopintas dekoratyvus apšvietimas (LED arba šviesolaidis).

Vonios kambaryje, kaip ir bet kurioje kitoje patalpoje, reikalingas bendras apšvietimas, kuris užtikrins tolygią šviesos sklaidą. Naudojant šviesos intensyvumo reguliatorių, galėsite paryškinti arba prislopinti šviesą. Veidrodžio zonai skiriamas ypatingas dėmesys: funkcionali, minkšta šviesa, „laisva“ nuo šešėlių. Jeigu nuspręsite paįvairinti ir padailinti vonią, siūlau naudoti papildomą stiklo pertvarų, lentynų, nišų arba grindjuosčių apšvietimą. Pastarais metais rinkoje siūlomos šviečiančios dušo kabinos arba dušo latakai. Jie gali tapti originaliu akcentu.

Viena pagrindinių vonios apšvietimo taisyklių – elektra ir vanduo „nedraugauja“. Todėl geriausia naudoti žemos įtampos šviestuvus ir kitą įrangą, pažymėtą apsaugos nuo drėgmės patekimo klase (IP). Rekomenduojamas mažiausias IP – 44. Daugiau informacijos apie IP klases sužinosite pažiūrėję filmą „Vonios apšvietimo vadovas“ (Bathroom Lighting Guide):

O schemoje pamatysite detalizuotus vonios kambario apšvietimo sprendimus.

 

LOFTŲ APŠVIETIMAS.

Loftas yra stilius… mada, užkariaujanti Lietuvos rinką ir kelianti vis didesnį žmonių susidomėjimą. Tai erdvė, kurioje Jūs galite realizuoti drąsiausias svajones, išreikšti savo individualumą bei kūrybiškumą.

Loftai pasižymi didelėmis atviromis erdvėmis, aukštomis lubomis, didžiūliais langais. Nešančiosios pastato konstrukcijos, metalo ir betono elementai dažniausiai yra atviri. Formuojant loftų interjerą patariama išsaugoti autentiškus pramoninius elementus ar net papildyti naujais: metaliniais vamzdžiais, šachtomis, elektros instaliacijos kanalais.

Sena + nauja, klasika + modernas = tai lofto interjero įrengimo principas. Nebijokite derinti skirtingas medžiagas (stiklas, metalas, betonas, mūras, medis), nevenkite spalvų žaismo, kontrastų, rinkites originalius ir ryškius dekoro elementus, deliokite akcentus.

Lofto erdvė reikalauja netradicinio apšvietimo. Kokį sprendimą pasirinkti? Atsakymas į šį klausimą tiesiogiai susijęs su bendra interjero koncepcija. Vienas iš variantų – naudoti autentiškus gamyklinius arba šiuolaikinius pramoninius šviestuvus, atkartojančius užduotą lofto stilių. Jei renkates minimalizmą ar high tech stilių, interjerą puikiai papuoš lakoniškų formų, modernūs šviestuvai iš stiklo, metalo ir plastiko. Atkreipkite dėmesį į žymių dizainerių darbus, pvz., Tom Dixon, Ingo Maurer, Manuel Vivian. Grįžtant prie įvairių stilių sujungimo idėjos, būtina paminėti antikvarinius sietynus, klasikinius žalvario ir krištolo šviestuvus.

Kadangi lofto erdvė plati ir aukšta, apšvietimas turi išsidėstyti keliais lygiais ir būti mobilus:

  1. LUBOS. Geriausias sprendimas loftams – apšvietimo sistemos: šynlidžiai su prožektoriais, aliuminio profiliai su liuminescencinėmis lempomis, perimetrinės ir radialinės laidinės sistemos.

Sumontavus tokio tipo sistemą, turėsite galimybę reguliuoti šviestuvų padėtį ir kurti skirtingas apšvietimo scenas. Tam, kad vizualiai patalpa atrodytų šviesesnė, reikia apšviesti lubas. Su šia užduotimi puikiai susitvarkys tiesioginio / netiesioginio šviesos srauto pakabinamos profilių sistemos. Pavieniai kabantys šviestuvai ne tik taps lofto dekoro elementu, bet ir padės išskirti reikiamas zonas. Jei esate „švarių“ lubų šalininkas, Jums geriausiai tiks paslėptas LED / liuminescencinis apšvietimas, įleidžiami LED / halogenų šviestuvėliai arba minimalistiniai lubiniai švestuvai. Norėdami išryškinti tam tikras interjero detales, pvz., plytų mūro sieną arba paveikslą, naudokite reguliuojamus įleidžiamus šviestuvus arba prožektorius su halogenų lempomis. Šių lempų privalumas – platus šviesos sklaidos kampų pasirinkimas.

  1. SIENOS. Šiuolaikiniai sieniniai šviestuvai ne tik atlieka savo tiesioginę funkciją, tačiau puikiai praturtina interjerą. Plati formų ir medžiagų įvairovė leidžia parinkti tinkamiausią variantą. Tos pačios kolekcijos kabantis šviestuvas ir bra apjungs lofto erdvę. Jei siekiate patalpą suskirstyti, rinkitės skirtingo dizainos šviestuvus. Norint padidinti patalpos aukštį, patariama montuoti atviro tipo arba tiesioginės / netiesioginės šviesos sklaidos šviestuvus, o sumažinti – bra šviečiančius tik į apačią.
  2. BALDŲ LYGIS IR GRINDYS. Interjero dėtalės yra svarbūs lofto dizaino kurimo elementai. Interjerą praturtins ir lokalaus apšvietimo užduotį išspręs staliniai šviestuvai bei toršerai. Kai reikia ryškiai apšviesti patalpą, jie tarnauja papildomu šviesos šaltiniu. O kai noisi prieblandos, jie sukuria jaukią, šiltą atmosferą. „Stalinukai“ ir toršerai yra lengvai kilnojami, tik nepamirškite įrengti pakankamai rozečių, tarp kitko ir grindinių.

Geriausia apšvietimo klausimus pradėti spręsti dar projektavimo stadijoje, kai vertinama lofto struktūra, horizontalus ir vertikalus erdvės suskirstymas. Kai apšvietimo taškai išdėstyti, pereinama prie šviesos valdymo. Jungikliai turi išsidėstyti lengvai ir greitai pasiekiamose zonose. Tam tikroms šviestuvų grupėms būtina numatyti perjungiklius, kurie leis įjungti ir išjungti šviesą iš kelių taškų. Tai ypač aktualu laiptams ir erdvioms patalpoms. Patogus apšvietimo valdymas – „protingo namo“ sistema.

Gyvenamoji aplinka yra svarbus žmogaus gyvenimo aspektas. Linkiu susikurti gražią, jaukią ir stilingą aplinką!

Apšvietimo dizaino ir projektavimo paslaugos